2009.02.03. | Írta: InforMed
Milyen sokszor is panaszkodnak az óvodát kezdő gyerek szülei: "Épp hogy csak egypár napig van az óvodában, és máris újra ledönti valami a lábáról." Az első, de lehet, hogy még a második télen is sok gyerek így van ezzel. Ez természetes folyamat, melynek során megerősödik az immunrendszerük.
Később - jó esetben - már nem betegszenek meg olyan gyakran. A kisebb náthát pedig kellő gondossággal és körültekintéssel lázcsillapítók és antibiotikumok nélkül is ki lehet kúrálni.
A visszatérő hörghurut banális náthával kezdődik.
(Latin neve, a katarrhus annyit jelent: lefolyás). Ilyenkor az orr, a melléküregek, a középfül kürtjárata vagy a dobüreg gyulladt, illetve nyákkal telítődött. Gyakran érintett a torok nyirokgyűrűje is: a torokmandulák, a garat oldalának és hátoldalának nyirokszövetei. Ha a hurutos fertőzés leszáll, begyullad a légcső (tracheitisz) és a hörgők nyálkahártyája (bronchitisz) is.
Ha a légcső bejárata, azaz a gége érintett, a gyerek bereked. A mélyebb szakaszok gyulladása köhögéshez vezet. Ilyen fertőzéseknél a kicsi egy–három napig lázas. Néha a vírusos betegségekre jellemző kétpúpú lázgörbét is megfigyelhetjük: a rövid, általában észrevétlenül lezajló kétnapos hőemelkedést – egy nap szünet után – háromnapos, magasabb láz követi.
Figyelem! Ne ijedjünk meg rögtön a láztól! Ha a gyerek általános állapota jó, akkor három napig kezelhetjük magunk is. Három napnál tovább tartó, 38,5 °C-ot meghaladó láznál azonban gondolnunk kell arra, hogy az eredeti fertőzés komolyabb lett. Ilyenkor forduljunk orvoshoz!
Otthon a kisebb testvér is gyakran megfertőződik, az anyák úgy gondolják, a kicsi védekezőképessége túl gyenge. Lehet, hogy még nem túl erős, ám később ők lesznek az egészségesebbek, stabilabbak, mert különösen intenzív küzdelmek során győzték le a fertőzéseket, s ettől ellenállóak lesznek.
A heveny légcsőhurut után sokszor két-három hétig is eltarthat, mire a hörgők nyálkahártyája megnyugszik, teljesen regenerálódik. Ám az óvodás vagy nagycsaládban élő kisgyerek ősszel és télen gyakran ennél hamarabb újra megbetegszik, s ettől úgy tűnik, mintha állandóan beteg lenne.
Nemcsak a vírus és a bacillus lehet a bűnös!
A megbetegedés oka nemcsak fertőzés lehet. A gyerekek gyakran éppen azután betegszenek meg, hogy előző nap legurultak a lépcsőről, születésnapi zsúron voltak, sokáig utaztak autóban, hosszabb ideig tévéztek, vagy félnapos bevásárlókörútra vittük őket az áruházba. Sokan nem is gondolnak rá, hogy a két dolog összefügghet egymással. Ilyenkor a a túl sok élmény túlterheli a gyereket, szervezete pedig betegséggel és kényszerpihenővel egyensúlyozza ki a dolgot. A gyerek "betegszabadságot" vesz ki magának.
A baj megelőzése szempontjából fontos a testi-lelki higiéne. Ez azonban nem azt jelenti, hogy mindent sterilre kell fertőtleníteni, hanem úgy alakítjuk a gyermek mindennapjait, hogy ne terheljük túl vele.
A kisgyerek természeténél fogva lelkileg része környezetének, beleolvad, azonosul vele, majdnem mindent szűretlenül felvesz, ami vele és körülötte történik. Egy-egy megterhelő élmény – dühkitörés, egy, a szánkon meggondolatlanul kicsusszant szidalom – visszaveti a gyermeket.
Az ilyen "beszűkülés" először lelki, majd testi lehűléshez vezet. Ilyen helyzetekben a melegség – testi és lelki értelemben egyaránt – gyógyító erejű. Amikor szeretetteljesen ápoljuk, lelkileg és testileg egyaránt erősíti, melegíti. Ha a fertőzésre ilyen szemmel nézünk, rájövünk, hogy nem jó lázcsillapítókkal elnyomni és antibiotikumokkal "kikezelni“, mert megerősíteni, harmonizálni kell a gyermek egész alkatát. Minél gyakrabban lép fel banális fertőzés, annál inkább igaz ez.
Szövődményekkel sokkal ritkábban kell számolni, mint amilyen gyakran orvosok és betegek riogatják vele egymást. Az óvatosság jó, a félelem viszont rossz tanácsadó. A legtöbb hurutos fertőzés gondos ápolással magától, szövődménymentesen gyógyul. Az ilyenkor alkalmazott gyógyszerek, melyek a tüneteket elnyomják (lázcsillapítók, köhögéscsillapítók és a "biztonság kedvéért" adott antibiotikumok), megterhelést jelentenek a szervezet számára. Két-három hétnél tovább tartó köhögést mutassunk meg az orvosnak, ha bizonytalanok vagyunk.
Köhögésenyhítő tippek
Biztosítsunk a gyereknek kellő nyugalmat! Ne tegyük ki izgalmaknak, ne adjunk neki bonyolult és műanyag játékokat, melyek erősen igénybe veszik érzékszerveit! A tv és az elektronikus játékok betegség idején tabut képezzenek!
Csökkentsük a cukor, a tej és a dobozos gyümölcslevek adását, legjobb, ha most teljesen el is hagyjuk őket. Adjunk sok kellemesen fűszeres, meleg levest, teákat!
Öltöztessük rétegesen és melegen a gyereket, sehol se legyenek hézagok (pl. a boka vagy a derék körül)!
A levegő friss, ne túl száraz legyen (kb. 50%-os nedvességtartalmú és 20 fok körüli). A spasztikus, görcsös köhögésnél akár hidegebb is lehet, de ekkor különösen ügyeljünk az öltözékre! Néhány csepp levendulát, citromfűolajat, kakukkfűvet vagy mentaolajat cseppentsünk egy tálkába, és tegyük a fűtőtestre. Ne legyen az olaj túl sok, mert ingerli a nyálkahártyákat.
Inhaláltassunk kamillafőzetet – kissé macerás, ám nagyon hatékony. Sokat segít az emelkedő hőmérsékletű lábfürdő. Alkalmazhatjuk kúraszerűen is (3-4 hétig) az immunrendszer erősítésére.
A köhögést csillapítja a mellkas bekenése 10%-os levendulaolajjal. Heveny stádiumban a citromos, túrós vagy krumplis pakolás is segít.
Adjunk meleg gyógyteákat: martilapu, lándzsás útifű, kankalingyökér, hársfavirág, csipke, kakukkfű, ánizs, vadárvácska, fehér mályva gyökere, kökényvirág (bodzaszörppel és némi citrommal) keverékét ajánljuk.
A borostyán levelének kivonata nyákoldó és enyhe jódtartalmának köszönhetően fertőtlenítő hatású.
Extra tipp
Az egyik leghatékonyabb otthoni kezelés a frissen őrölt gyömbér- vagy mustármagos mellkaspakolás. Erős hatású, ezért csak négy hónapnál idősebb gyerekeknél alkalmazható, és olyanoknál, akik nem hajlamosak allergiás bőrreakciókra. A pakolás serkenti a mellkas bőrének vérellátását, ami reflexesen fokozza a légzést, fellazítja a letapadt váladékot (amit a gyerek így könnyebben felköhöghet), oldja a hörgők izomzatának görcsét. A gyömbéres pakolás kevésbé csíp és melegebb is, mint a mustármagos.
Dr. Szőke Henrik
Forrás: InforMed
|